Üsküp

Capture.PNG

Makedonya’nın başkenti Üsküp, 500 yıla yakın süre Osmanlı hakimiyetinde kaldığı için yoğun Osmanlı izleri taşıyor.

İstanbul’dan Üsküp’e 1.5 saat süren bir uçuş ile gidebilirsiniz. Havaalanında indikten sonra merkeze taksi ile gitmekten başka pek bir seçenek yok. Taksi fiyatları da sabitlenmiş ve bir panoya asılmış. Kontrol ederek binebilirsiniz. (yaklaşık 20€)

Şehir Vardar Nehri ile ikiye bölünüyor ve bir tarafta Osmanlı eserleri, camiler, hanlar yer alırken, diğer tarafta kliseler bulunuyor. Müslüman tarafta hemen hemen herkes Türkçe biliyor. Yerlisi ile yaptığımız sohbetlerden öğrendiğimiz kadarıyla Türkiye’nin bir eli hep Üsküp’ün üzerinde. Bir çok tarihi yapı burdan aktarılan fonlar ile bugünkü görünümünü kazanmış, koruma altına alınmış, turistik hale gelmiş. Hatta çarşının merkezinde Bursa Belediyesi’ne ait razaman ayından kalma bir pankart bile asılı duruyordu. Adeta Türkiye’de bir şehir 🙂

IMG_7530.JPG

  • Türk Çarşısı

Üsküp’ün merkezinde bulunan çarşı bir çok dükkan ve lokanta bulunuyor. Ayrıca uzun yıllar süren Osmanlı hakimiyeti nedeniyle bir çok Camii ve Han da bu çarşı boyunca yer almaktadır.

IMG_7533.JPGIMG_7534.JPG

  • Murat Paşa Camii

Türk Çarşısı’na girip biraz ilerlediğinizde hemen karşınıza çıkan Camii de yangınlardan nasibini almış ancak çeştli bakım ve restorasyon çalışmaları sonucu bugünkü görüntüsüne ulaşmıştır.

IMG_7536.JPG

  • Üsküp Kalesi

Üsküp’ün en yüksek yerinde bulunan kale tarih boyu yaşanan deprem ve savaşların kurbanı olmuş ve büyük tahribata uğramış. İlk inşa edildiği zamanın 5.yy civarında Bizans İmparatorluğu dönemi olduğu düşünülüyor. Daha sonra büyük bir yangın ve deprem atlatan kale büyük tahribata uğramış. Kale, yaşadığı bu büyük depremden sonra herhangi bir iyileştirmeye uğramamış ve o hali ile bırakılmıştır. Kalenin tepesinden tüm şehri görebiliyorsunuz.

IMG_7561.JPGIMG_7571.JPGIMG_7597.JPGIMG_7601.JPGIMG_7602.JPG

  • Mustafa Paşa Camii

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in vezirlerinden Mustafa Paşa tarafından 1492 yılında yaptırılan Camii, 1963 yılında meydana gelen Üsküp depreminde  ciddi hasar görmüş, tadilatlar yapılsa da yapısal olarak bozulmuştur. 2007 yılında T.C. Başbakanlık – TİKA tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları ile 2011 yılında bugünkü görünümüne ulaştırılmıştır.

IMG_7550.JPGIMG_7555.JPG

Camii içerisinde yer alan ziyaretçi defteri, ziyaret edenlerin özlem ve sevgi dolu yazılarını içeriyor. Bir kaç örnek;

“Osmanlı’nın bütün izlerini hala ilk günkü sıcaklığı, tazeliği ve ihtişamıyla muhafaza ettiğiniz için sizden Cenab-ı Hak razı olsun. Biz Türkiye’den gelen kardeşleriniz her zaman sizin madden ve manen yanınızda olacağımıza söz verip, sizi Allah’a emanet ediyoruz.”

“Asil Balkan toprakları, Buruk bir gurur içinde selamladı ecdadını, Namus dolu kan kokarken her yanı, Duyuldu ansızın Allahu-Ekber nidası…”

  • Kapan Han

Osmanlı Dönemi tarihi yapılarından biri olan Han’ın alt katı restoran ve cafe olarak işletiliyor. Ayrıca çeşitli konser ve etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

IMG_7643.JPG

  • Taş Köprü

Fatih Sultan Mehmet döneminde, Mimar Sinan’ın mimarlığı ile inşa edilmiştir. O yüzden diğer bir adı da Fatih Köprüsü’dür. Köprü Eski Çarşı (Müslüman tarafı) ile Makedonya Meydanı (Hristiyan tarafı) arasında, Vardar nehri üzerinde bulunuyor. Bu iki yakayı birbirine bağlıyor. Bugün sadece yayaların kullanımına açıktır.

IMG_1436.JPG

  • Sulu Han

Yine Üsküp’ün Osmanlı hakimiyetinde olduğu dönemde inşa edilen Han aynı zamanda fakülte olarak kullanılıyor.

IMG_7657.JPG

  • Aziz Saviour Klisesi

Üsküp’te yer alan en eski klisedir. 14.yy’da inşa edilmiş olan kilise, 1600’lü yıllarda büyük bir yangın sonucu çok büyük tahribata uğramış ancak daha sonra restore edilerek bugünkü görüntüsüne kavuşmuş. Üsküp’ün oymacılık sanatındaki ustalığının bir eseri olan kilise değişik bir mimariye sahip.

IMG_7743.JPG

  • Üsküp Matka Gölü ve Kanyonu

Üsküp’e 15 km mesafede bulunan ve yaklaşık 5000 hektarlık bir alana yayılmış olan Matka Gölü ve Kanyonu tam bir doğa harikası. Üsküp’ten Matka’ya gitmek için taksiler ile anlaşabilirsiniz. Pazarlık yaparsanız gayet uygun bir fiyat biçiyorlar. Mesela Çarşı’dan bindiğimiz taksi yaklaşık 40 tl civarı bir fiyata bizi Matka’ya götürdü. Taksi sizi Matka’nın girişinde bırakıyor. Oradan 5 dk yürüdükten sonra restoran ve tekne turunun yapıldığı yere varıyorsunuz.

IMG_7770.JPGIMG_7784.JPGIMG_7812.JPG

Tekne turu 1 saat sürüyor ve Vrelo Mağarası da ziyaret ediliyor. 1 saatlik tur kişi başı yaklaşık 25 tl tutuyor ve tekne sürücüsü aynı zamanda rehberlik yapıyor. Turda yaklaşık 15 dk gittikten sonra mağaraya varılıyor. Rehber önden gidip mağarayı ışıklandırıyor ve yarasaların kaçmasını sağlıyor. Daha sonra da siz girip kısa bir tur atıyorsunuz. Mağaranın oldukça serin olduğunu da belirteyim 🙂 Mağara içerisinde 2 adet göl bulunuyor ve bu göllerden birinin derinliği bilinmemekle beraber rehberin anlattığına göre dünyanın en derin yer altı suyuymuş.

IMG_7829.JPGIMG_7868.JPG

Aynı zamanda tek kişi, 30dk için 10 tl, İki kişi, 30dk için 30 tl gibi bir fiyata kano kiralayabilirsiniz.

  • Vodno Dağı

Matka Gölü’nden daha önce anlaşmış olduğumuz taksi ile Vodno Dağı’na geldik. Taksiye yine yaklaşık 40 tl gibi bir ücret ödedik. Matka gölü ve Vodno Dağı arası yaklaşık 18 km. Dağın tepe noktasına teleferik ile çıkılıyor. Teleferik kişi başı yaklaşık 15 tl tutuyor. Dağın tepesinde Hristiyanlığın en büyük Haç işareti bulunuyor. Haç tamamen demirlerle örülmüş ve çok uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalmış olan Üsküp’ten müslümanlığın izlerini silmek amacı ile Avrupa’nın ve Papa’nın desteği ile inşa edilmiş. Haç “Milenyum Haçı” ismi ile anılıyor ve 66 metre yüksekliğinde.

IMG_7911.JPGIMG_7909.JPG


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s