Roma

Capture.PNG

İtalya’nın başkenti Roma, harika şehir 🙂

Gezilecek Yerler

 • Kolezyum

İnşaatı yaklaşık 10 yıl süren arenanın açılış oyunlarında yüzlerce insan ve hayvan kurban edildi. İmparatorları ve Roma Halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşlerinin ve çeşitli halk gösterilerinin düzenlendiği arena, bundan başka birçok amaç için de kullanıldı. Kullanıldığı 300 yıl boyunca yaklaşık 300 bin kişi bu arenada can vermiştir. İroniktir ki günümüzde birçok mutlu sahnenin fotoğraflarında arka plan bu arena 🙂

IMG_3824.JPG
IMG_3358.JPG

 • Aşk Çeşmesi (La Fontana di Trevi)

İnanışa göre bu çeşmeye sağ el ile sol omuz üzerinden dilek dileyerek bozuk para atıldığında, dilek gerçek olur ve dileği dileyen kişi Roma’ya tekrar gelir. Havuzdan her hafta binlerce Euro toplanıp, hayır kurumu Caritas’a veriliyormuş. Kurum da bu paralarla yoksullara yardım ediyormuş.

IMG_3468.JPG
IMG_3509.JPG
IMG_3513.JPG
IMG_3597.JPG

 • Vatikan

Toplamda yaklaşık 800 kişinin yaşadığı, Dünyanın en küçük devleti olan Vatikan, Roma sınırları içerisinde yer alıyor. Katolik Kilisesi’ne ait olan Vatikan, papa tarafından yönetilir.

Vatikan’ın ünlü meydanı Aziz Petrus Meydanı (Piazza San Pietro)’dır. Meydanın tam ortasında yer alan dikilitaş, İskenderiye’den getirilmiştir.

Gitmeden önce online olarak çeşitli paketler satın alabilirsiniz. Örneğin; Müzeler ve Sistine Şapeli açık turu bilet fıyatı yaklaşık 16€ civarında. Vatikan Müzeleri hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/info/tutti-gli-orari.html

IMG_3693.JPG
IMG_3695.JPG
IMG_3621.JPG

 • İspanyol Merdivenleri (Piazza Spagna)

Yakınlarında bulunan İspanyol Elçiliği nedeni ile bu ismi almış olan merdivenler turistlerin basamaklarına oturup etrafı seyrederek, Roma’nın tadını çıkarttığı bir yer 🙂 İlk gidişimde herkes elinde dondurması, pizzası ve çeşitli yiyecek içecekleri ile oturup sohbet ediyordu. Ancak bu gidişimde maalesef merdivenlerde yeme içmenin yasaklandığını gördüm 😦

Roma’da tüm gezilecek yerler yürüme mesafesinde ancak metroya binmek isterseniz Spagna durağında inmeniz yeterli 🙂

IMG_3526.JPG

 • Navona Meydanı

Elips şeklindeki ünlü meydanın bir tarafı cafeler ile dolup taşıyor. Diğer bir yanında ise Sant Agnese in Agone Klisesi bulunuyor. Meydanda bunların dışında 3 çeşme yer alıyor.

Çeşmelerden en görkemli olanı Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi)’dir. Çeşme üzerinde dört önemli nehri simgeleyen Dört tanrı yer almaktadır. Bunlar; Nil, Tuna, Ganj ve Rio de la Plata’dır.

IMG_3718.JPG
IMG_3719.JPG
IMG_3721.JPG
IMG_3728.JPG
IMG_3723.JPG

 • Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant’Angelo)

Adını, Papa’nın bu binada Melek Mikail’i gördüğüne dair hikayeden alan kale, eskilerde hapishane olarak kullanılmış. Bizim tarihimiz için de ayrı bir öneme sahip olan kalede Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın bu kalede mahkum edilmiştir. Kale aynı zamanda, Vatikan ile gizli bir geçiş barındırarak eskiden papaların güvenliğini sağlıyormuş.

Kale benim Roma’da görsel olarak en beğendiğim yapılardan biri oldu. Karşısındaki ihtişamlı köprü ve altından akan nehir ile beraber gerçekten hayran olmamak elde değil.

IMG_3711.JPG
IMG_3698.JPG
IMG_3710.JPG
IMG_3702.JPG

 • Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma’nın merkezinde yer alan diğer bir yapıdır. Özellikle haritadan bakarak gitmeseniz bile bir şekilde karşısına çıkıveriyorsunuz bu yapının. Çünkü oldukça büyük ve gösterişli 🙂

Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralını onurlandırmak için yapılmıştır.

IMG_3442.JPG

 • Panteon
IMG_3739.JPG

Panteon kelimesinin Yunanca karşılığı Tanrıların Tapınağı’dır. Bu tapınak zamanında saf altından kapılara sahipmiş. Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanı bu tapınaktır.

Yeme – İçme

Roma’da özellikle ara sokaklarda bir çok şirin restoranlar var. tüm restoranların menüleri kapılarında asılı. Oturmadan önce fiyatlarını ve çeşitleri görme şansınız oluyor. Ayrıca hemen hemen tüm restoranların önünde size seslenerek menülerini anlatıp oturmanızı sağlamaya çalışan garsonlar bulunuyor 🙂

Çoğu restoranda pizza+içecek ya da makarna+içecek tarzı menüler bulunuyor. Bu tarz menüler tabi ki daha hesaplı. Seçim yine de size kalmış 🙂

Çok işlek yerlerdeki restoranlarda istediğim lezzeti bulamadım. Örneğin, Vittorio Emanuele II Abidesi’nin hemen karşı caddesinde sıralı birçok restorandan biri olan Cin Cin Restoran’a oturdum ancak pizzasından hiç memnun kalmadım.

 • Antico Forno Ai Serpenti

Otelime yakın mesafede dilim pizza çeşitleri satan bu yeri buldum. Siz de otelinizin yakınlarında bu tarz yerleri tercih edebilirsiniz. Hem pizzalar tazecik, hem de daha çok çeşit deneme şansınız oluyor 🙂

 • II pastaio di Roma

Makarna için Castel Sant’Angelo’e çok yakın mesafedeki sadece makarna satan II pastaio di Roma’yı öneririm. Hem uygun fiyatlı hem de çok lezzetli. (1 tabak makarna 5€)

Hemen karşısında yer alan Pasta İmperiale için de gitmeden öneri almıştım ama oturma yerleri çok sıkışık olduğu için tercih etmedim.

Fotoğraftaki makarnalar; Pomodoro e Basilico (domates soslu makarna) ve Pesto (Pesto soslu, sarımsaklı makarna)

 • Pompi Tiramisu

Uğramadan dönmeyin! Tiramisu sevseniz de sevmeseniz de uğrayın çünkü mutlaka seveceksiniz 🙂 Sadece kahve aromalı, değil çeşitli meyvelerle yapılmış tiramisu çeşitlerine sahip olan bu yerde farklı tatlar da deneyebilirsiniz. İspanyol Merdivenleri’ne çok yakın bir mesafede bulunan şubesi en popüleri.

Tiramisu kutu içinde servis ediliyor. Önce kasadan fiş alıyorsunuz daha sonra tiramisunuzu seçiyorsunuz. (1 adet tiramisu 4€)

 • Venchi

İtalyan çikolatacısı. Pompi Tiramisu’nun hemen karşısında bir şubesi yer alıyor. Duvarlarından gerçek çikolata alan bu çikolatacıya girdiğinizde çikolata kokusu beyninize hücum edecek 🙂

Roma’ya gitmişken dondurma yemeden dönmek olmaz tabi ama bence Venchi’de dondurma yemeden dönmek olmaz 🙂 Dondurmaya aşık edecek cinsten! (1 top külah dondurma 2.5€)

 • Giolitti

Roma’nın bir diğer meşhur dondurmacısıdır. Burada da önce kasadan fişinizi alıyor daha sonra dondurmanızı seçiyorsunuz. (2 top külah dondurma 2.5€)

Roma’da hatta İtalya’da hiç Starbucks bulunmuyor. Kendi coffee shoplarına sahip çıkıyorlar 🙂 Ama işin garip tarafı Cafe Nero, Lavazza gibi markalarını güçlendirmek için Starbucks açılmasına müsaade etmemelerine karşın, ben Roma’da bir tane bir bu coffee shoplara rastlayamadım. Kahve içmek isterseniz yine ara sokaklarda restoran ve cafelerde kahvenizi içebilirsiniz.

 • Don Nino

Tamamen beyazlar içindeki bu cafeyi durup soluklanmak için seçtik. Gayet keyifliydi.

 • LasagNam

Otelimizin yakınlarda yer alan bu yerde kahvaltı seçenekleri bulunuyordu. Hem de oldukça uygun fiyatlıydı. (1 cappucino ve 1 kruvasan 2€)

İtalya’da çikolatalı kruvasan yerken dikkatli olun. Nutella’nın ana vatanı olmasından mıdır bilmem ama çikolatalı kruvasanlar içinde 1 yıllık çikolata ihtiyacınızı barındırıyor :)Nutella’ya bayılan biri olarak, kruvasanımı bitiremedim 🙂

Hediyelikler

İtalya’ya gelince hediye olarak ilk akla gelen makarna oluyor elbette J Ben hediyelik olarak makarna, spatula, özel baharat ve özel sos içeren paketten satın aldım. (15€)

İsterseniz sadece ev yapımı makarnalardan ya da özel baharatlardan da tercih edebilirsiniz. Makarna ve özel soslar satan bu dükkanlara girdiğinizde de sizi asla ikramsız bırakmıyorlar 🙂


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s