Marakeş

marakeş.PNG

Fas para birimi Fas Dirhemi’dir.

1 TL = 3,3 Fas Dirhemi’ne denk gelmektedir.

Ülke genelinde Arapça ve Fransızca konuşuluyor.

Fas maceramın ikinci durağı Marakeş oldu. Casablanca’dan Marakeş’e araba ile yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonunda vardık. Gezimize başlamadan önce benim lezzetine bayıldığım bu meşhur kahvaltılık hamur işleriyle güzelce kahvaltı yapıyoruz.

IMG_4132

Baştan aşağı somon rengine boyalı, kızıl toprak ile örülmüş Marakeş, “Kırmızı Şehir” olarak anılıyor. Casablanca’ya kıyasla daha gelişmiş, turistlerin daha çok ziyaret ettiği ve canlı bir şehir.

Bu manzara konakladığımız Hotel La Renaissance’in terasından.

IMG_3705

  • Koutoubia Camii

12. yy’da yapılmış ve minaresi köşeli bir cami. Şehirde bu camiden daha yüksek bina inşa etmek yasak. Marakeş’in meşhur meydanına 5 dk. mesafede yer alıyor.

IMG_3537

Kaldığımız otelin terasından da görüldüğü üzere, bu camiden daha yüksek bir bina yok şehirde 🙂

IMG_3708IMG_3549IMG_3561IMG_3538IMG_3539IMG_3583

  • Jemaa el-Fnaa Meydanı

Şehrin meşhur meydanı. Yılan ve maymun oynatıcıları, kına ile dövme yapanlar, falcılar ile dolup taşıyor bu meydan. Her hangi birinin fotoğrafını çekmek isterseniz hemen takılıyorlar peşinize para almak için bilginiz olsun. Fotoğraf çektirmek isterseniz de muhakkak önce fiyatta anlaşın daha sonra çektirin derim çünkü daha sonra yüksek fiyatlar isteyip, alana kadar da ısrar edebiliyorlar.

IMG_3592(2)

Fas aktarları ve yağlarıyla ünlü bir ülke. Özellikle Marekeş’te birçok aktar bulmanız mümkün. Çoğu aktar saf yağ satmıyor tabi işi ticarete döktüğü için. Ama biraz araştırıp saf yağı gözünüzün önünde hazırlayıp size veren yerler de bulabilirsiniz. Hem saça hem de yüze çok faydalı olan argan yağı aldım bol miktarda. Tabi buralarda da pazarlık yapmayı ihmal etmiyoruz. Kapıyı çok yüksek fiyatlarla açıp, ısrarınızın derecesine göre düşürüyorlar 🙂 Pazarlığımız aktarın Moroccan Tea ikramıyla sonlanıyor.

IMG_3645

Fas’ın en meşhur yiyeceklerinden biri; Salyangozlar.. Denemek yürek ister. Bizdeki kokoreççiler gibi Fas’ta yol kenarlarında kurulan arabalarda ya da bu şekilde çarşıların içinde leğenlerde satılıyor salyangoz. Ne kadar istediğinizi söylüyorsunuz, onlar da kızartıp veriyor size.

IMG_3648

Sokaklarda kurulan kuruyemiş satıcılarından badem alabilirsiniz. Gerçekten çok farklı bir lezzeti var Fas’ın bademlerinin.

IMG_3548

Gezinize Moroccan Tea ile ara verip bu naneli çayın tadını çıkartabilirsiniz.

20151101_155856

Avacado Juice. Bol badem ve bal koydurmayı unutmayın 🙂

20151030_153321


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s